PROGNOZA BURZ: 11.08.2017 I NOC 11-12.08.2017

Do Polski wciąż napływa niestabilna, gorąca zwrotnikowa masa powietrza o dużych zasobach pary wodnej. Przez obszar kraju wciąż przebiega stacjonarny front atmosferyczny z tendencją do zafalowań tworzących mezoskalowe ośrodki niskiego ciśnienia i taki ośrodek powstanie dziś w godzinach popołudniowych. Dodatkowo w zachodniej Polsce pojawi się dość silne środowisko kinematyczne pokrywające się z bardzo dużą niestabilnością. W związku z tym spodziewamy się wystąpienia bardzo gwałtownych burz.

prognoza-burz-11-08-2017

Obszar 3 i 2 stopnia.

Zdecydowaliśmy się na wydanie ostrzeżenia 3 stopnia ze względu na wysokie ryzyko wystąpienia bardzo gwałtownych burz oraz silnych superkomórek burzowych. Energia potencjalna dostępna konwekcyjnie w zachodniej Polsce  (obszar 3 stopnia) wyniesie od 1500 do nawet 3500 J/kg, przy punkcie rosy mogącym osiągnąć temperaturę 20-24 st. C. Różnica pomiędzy temperaturą otoczenia a unoszonej cząstki powietrza osiągnie od -4 do -10 st. C, co wskazuje na silną niestabilność w całej troposferze. Pionowe uskoki wiatru dla warstwy 0-6 km DLS osiągną wartości od 20 do 32 m/s przy skrętności wiatru SRH 0-3 km osiągającym wartości od 200 do 350 m2/s2. Natomiast, pionowe uskoki wiatru dla warstwy 0-1 km DLS wyniosą od 10 do 18 m/s, pokrywając się wraz zE skrętnością wiatru dla warstwy 0-1 km SRH osiągającą wartości od 100 do 200 m2/s2. W takich warunkach prognozowane jest pojawienie się dobrze zorganizowanego układu wielokomórkowego (np. mezoskalowy system konwekcyjny) wraz z wbudowaną linią szkwału w zachodniej Polsce, który wędrowałby w kierunku północnym z lekkim odchyleniem na wschód. Głównym zagrożeniem na jego drodze będą niszczące porywy wiatru, lokalnie przekraczające 90/100 km/h, nawalne opady deszczu powodujące podtopienia (wodność troposfery do 50 mm), oraz opady gradu. Ze względu na silne ścinanie gradziny mogą osiągać od 2 do 4 cm.  W takich warunkach również bardzo prawdopodobne jest powstanie  kilku silnych superkomórek burzowych. W ich przypadku również głównym zagrożeniem będą niszczące porywy wiatru (90-100 km/h lub więcej), nawalne opady deszczu oraz opadu gradu osiągające średnicę od 2 do 5 cm, niewykluczone przypadki gradzin powyżej 5 cm. W przypadku superkomórek w obszarze 3 stopnia możliwe są również 1-2 przypadki trąb powietrznych, o sile maksymalnej F2-F3..

W obszarze 2 stopnia i możliwości wystąpienia burz, również prognozowane są gwałtowne burze (wartości parametrów kinematycznych oraz stref niestabilności nakładające się na siebie będą osiągać podobne wartości do tych z obszaru 3 stopnia. Tutaj jednak, czynnikiem mogącym skutecznie hamować konwekcję będzie niska wilgotność w zasadzie w całym pionowym profilu troposfery. Mimo wszystko w przypadku powstania ewentualnych burz zagrożenia na ich drodze będą w zasadzie takie same jak opisane dla obszaru 2 stopnia a w najsilniejszych przypadkach również te opisane dla 3 stopnia.

We wschodniej Polsce również pojawi się wysoka niestabilność, jednak nie pokryje się ona  z silnym środowiskiem kinematycznym. Tutaj również ewentualna konwekcja będzie silnie hamowane przez suche powietrze w całym pionowym profilu troposfery.

Pierwsze burze w zachodniej Polsce mogą pojawić się w godzinach popołudniowych / wieczornych szybko łącząc się w układ wielokomórkowy (najprawdopodobniejszym scenariuszem będzie powstanie mezoskalowego systemu konwekcyjnego z linią szkwału) wędrujący w kierunku północnym z odchyleniem wschodnim.

Nie wykluczamy aktualizacji prognozy burz w przypadku zaistnienia takiej potrzeby.

Dodaj komentarz