PROGNOZA BURZ: 10.08.2017 I NOC 10-11.08.2017

Do Polski z kierunków południowych napływa gorąca, niestabilna masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Przez Polskę przebiega linia stacjonarnego frontu atmosferycznego z tendencjami do zafalowań tworzących mezoskalowe układy niskiego ciśnienia. W związku z tym spodziewamy się na terenie Polski silnych i gwałtownych burz:

Prognoza burz 10.08.2017

Obszar 2 i 1 stopnia

Generalnie, modele pogodowe największe natężenie burz w obszarze drugiego stopnia prognozują na godziny popołudniowe, wieczorne i nocne. Początkowo burze powstaną w południowej Polsce, jednak dzięki wyraźnie podwyższonym parametrom kinematycznym z biegiem godzin istnieje duże prawdopodobieństwo powstania dużego układ. Energia potencjalna dostępna konwekcyjnie w  całym omawianym obszarze wyniesie 1000, do nawet 3000-3500 J/kg przy punkcie rosy dochodzącym lokalnie do 22-23 st. C. Różnica pomiędzy temperaturą otoczenia a unoszonej cząstki powietrza wyniesie od -3 do -10 st. C (najwyższe wartości w Polsce centralnej oraz wschodniej. Podwyższone pionowe uskoki wiatru dla warstwy 0-6 km DLS w południowo – zachodniej Polsce (24-32 m/s), wraz z obecnością quasi-stacjonarnego frontu będą sprzyjały dobrej organizacji burz w układy wielokomórkowe. Skrętność wiatru dla warstwy 0-3 km SRH (południowo zachodnia Polska) wyniesie od 150 do nawet 450 m2/s2. Pionowe uskoki wiatru dla warstwy 0-1 km LLS wyniosą od 10 do 18 m/s przy SRH 0-1 km osiągającym lokalnie wartości od 100 do 200 m2/s2. Najintensywniejszej konwekcji spodziewamy się w Polsce południowo zachodniej oraz częściowo południowej. Początkowo może dojść do rozwoju kilku superkomórek burzowych (obszar zakreślony na fioletowo), które mogą przynosić bardzo niebezpieczne zjawiska. W omówionym powyżej środowisku mogą przynosić opady dużego i bardzo dużego gradu (4-7 cm), nawalne opady deszczu mogące powodować podtopienia, porywy wiatru do 100 km/h (lokalnie powyżej). Dodatkowo nie wyklucza się pojawienia 1-2 przypadków tornad o sile maksymalnej F2. W godzinach wieczornych powstałe komórki burzowe będą łączyć się w jeden, dużych rozmiarów układ burzowy. Początkowo będzie to mezoskalowy system konwekcyjny z formacją liniową, jednak w kolejnych godzinach nie wyklucza się powstania układu Bow Echo. Tutaj największym zagrożeniem będą bardzo silne lokalnie niszczące porywy wiatru o prędkości do ok 100 km/h oraz przekraczające 100 km/h, nawalne opady deszczu powodujące lokalne podtopienia oraz opady gradu do ok 2-3 cm.

Według niektórych prognoz modeli numerycznych zagrożona silnymi burzami jest również wschodnia / centralna Polska (Lubelszczyzna, Małopolska). Tutaj, na tę chwilę istnieje niewielkie prawdopodobieństwo utworzenia się układu wielokomórkowego z linią szkwału ze względu na mocno ograniczone środowisko kinematyczne mimo bardzo wysokich wartości energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie (2500 -3500 J/kg). W przypadku powstania takowego układu największym zagrożeniem będą silne / niszczące porywy wiatru do ok 90-100 km/h, opady gradu do 2-3 cm oraz nawalne opady deszczu. Nie wyklucza się powstania kilku izolowanych superkomórek burzowych, jednak na ich drodze mogą pojawić się te same zjawiska co na drodze omawianego wcześniej układu wielokomórkowego.

Nie wykluczamy aktualizacji prognozy w przypadku pojawienia się takiej potrzeby.

Dodaj komentarz