PROGNOZA BURZ: 01.08.2017 I NOC 01-02.08.2017

Do Polski napływa niestabilna, silnie nagrzana masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego zasobna w duże ilości pary wodnej. Na krańcach południowo wschodnich zaznaczy się skraj wyżu z południowo wschodniej Europy. Natomiast na zachodzie i północnym zachodzie płytki ośrodek niskiego ciśnienia z którym związany jest przechodzący w zasadzie przez całą Europę system frontów w tym długa fala górna z silnym prądem strumieniowym. W związku z zaistniałą sytuacją synoptyczną prognozuje się wystąpienie burz:

3 stopnia dla Polski północno zachodniej oraz częściowo północnej

2 stopnia dla Polski północnej

1 stopnia dla Polski zachodniej, częściowo centralnej oraz północno wschodniej

1-prognoza-do-edycji0108

Obszar 3 stopnia

W omawianym obszarze zdecydowano się na wystawienie najwyższego zagrożenia ze względu na możliwość pojawienia się dość silnego tornada mezocyklonalnego oraz opady dużego gradu. W godzinach popołudniowych i wieczornych pojawią się wyraźnie podwyższone wartości parametrów kinematycznych. Pionowe uskoki wiatru w warstwie 0-6 km DLS wyniosą od 20 do 34 m/s przy skrętności wiatru SRH 0-3 km dochodzącej nawet do 350 m2/s2, natomiast w warstwie 0-1 km LLS od 10 do 16 m/s przy SRH 0-1 km osiągającym nawet 250 m2/s2. Prognozowana energia potencjalna dostępna konwekcyjnie w godzinach popołudniowych w obszarze północnej / północno wschodniej Polski wyniesie od 2000 do nawet 3500 J/kg przy punkcie rosy osiągającym od 18 do 22 st. C. W takich warunkach spodziewamy się rozwoju silnych superkomórek burzowy z dyskretnego trybu konwekcji. Głównym zagrożeniem na ich drodze będą opady dużego gradu którego średnica lokalnie może przekraczać nawet 5-6 cm, niszczące porywy wiatru lokalnie powyżej 100 km/h oraz nawalne opady deszczu mogące powodować podtopienia. Istnieje również podwyższone ryzyko wystąpienia dość silnego tornada superkomórkowego. W przypadku zaistnienia potrzeby ostrzeżenie 3 stopnia dla polski północno wschodniej może zostać rozszerzone.

Obszar 2 stopnia

W omawianym sektorze również istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia bardzo silnych ośrodków burzowych. Energia potencjalna dostępna konwekcyjnie dla omawianego obszaru wyniesie od 1000 do 2500 J/kg w Polsce zachodniej oraz północno zachodniej oraz od 2000 do 3000 J/g w Polsce północnej i północno wschodniej. Temperatura punktu rosy wyniesie od 16 do 20 st. C. Różnica temperatury pomiędzy temperaturą otoczenia a unoszonej cząstki wyniesie od -5 do -10 st. C. Uskoki pionowe wiatru dla warstwy DLS 0-6 km wyniosą od 16 do 28 m/s przy skrętności wiatru dla warstwy SRH 0-3 km 100 – 240 m2/s2, natomiast dla warstwy LLS 0-1 km od 10 do 14/16 m/s, przy SRH 0-1 km do 100 m2/s2 częściowo w Polsce zachodniej oraz do 100-150 m2/s2 w Polsce północno wschodniej. Na omawianym obszarze burze będą powstawały z dyskretnego trybu konwekcji, jednak ich ilość do godzin wieczornych może być ograniczona ze względu na dość suche powietrze w górnych warstwach atmosfery. Jednak w przypadku powstania ewentualnych ośrodków ze względu na niedosyty wilgoci dla warstwy 700 hPa na ich drodze mogą pojawić się niszczące porywy wiatru (tzw. downburst). Ze względu na podwyższone parametry kinematyczne burze będą łączyły się w układy wielokomórkowe. Nie wyklucza się powstania linii szkwału z porywami wiatru do 100 km/h, lokalnie powyżej 100 km/h. Ze względu na dużą wodność troposfery dochodzącą do 40-44 mm (PW) prognozowane są również bardzo silne, nawalne opady deszczu mogące powodować podtopienia. Nie wyklucza się powstania tzw. systemu training storms (kilka burz przechodzących nad jednym obszarem). Kolejnym zagrożeniem będą prognozowane również na tym obszarze opady dużego gradu do 3 – 4 cm, lokalnie w przypadku powstania superkomórek burzowych powyżej 4 cm. W Polsce północno wschodniej istnieje również ryzyko powstania 1 – 2 silniejszych tornad superkomórkowych.

Obszar 1 stopnia oraz obszar możliwości wystąpienia burz.

W omawianym obszarze również istnieje ryzyko powstania gwałtownych burz. W Polsce zachodniej oraz częściowo centralnej (bliżej granicy 1 i 2 stopnia) w pierwszej części nocy modele prognozują wejście większego układu burzowego niewykluczone, że w formie mezoskalowego systemu konwekcyjnego. Głównymi zagrożeniami na jego drodze będą nawalne opady deszczu, ewentualne opady gradu do 2-3 cm oraz lokalnie silne porywy wiatru do 80 km/h. W przypadku powstania linii szkwału lokalnie niewykluczone porywy powyżej 90-100 km/h. Natomiast w trakcie dnia niewykluczone pojedyncze komórki burzowe z silnym deszczem i opadami małego gradu, jednak, ze względu na słabe wspomaganie procesów konwekcyjnych oraz obecność suchego powietrza w górnych warstwach atmosfery ośrodków burzowych powinno być niewiele.

Polska wschodnia (woj. Lubelskie)

Na tym obszarze energia potencjalna dostępna konwekcyjnie wyniesie od 1500 do 2000 – 2500 J/kg, przy punkcie rosy 16 – 18 st. C. Różnica pomiędzy temperaturą otoczenia a unoszonej cząstki wyniesie od -5 do -8 st. C. W godzinach wieczornych uskoki wiatru dla warstwy 0-6 km DLS wyniosą od 10 do 14 m/s przy skrętności wiatru SRH 0-3 km do 50 m2/s2 oraz dla warstwy 0-1 km LLS  do 10 – 12 m/s przy SRH 0-1 km do 50-80 m2/s2. Nad omawianym obszarem  w godzinach wieczornych może dojść do rozwoju kilku ośrodków burzowych z możliwością łączenia się w niewielkie struktury wielokomórkowe, jednak ze względu na obecność suchego powietrza w górnej atmosferze prawdopodobieństwo rozwoju burz jest niewielkie. Głównym zagrożeniem na drodze ewentualnych burz będą silne opady deszczu, opady grady do 1-2 cm (lokalnie niewykluczone 3 cm) oraz porywy wiatru do 70-90 km/h.

Dodaj komentarz